За кого е наменета Novalac IT?

 • Доенчиња кои често имаат тврда столица
 • Доенчиња кои имаат столица помалку од два пати неделно
 • Доенчиња со запек
 • Доенчиња со отежнато празнење на цревата (плачат и силно се напнуваат)
 • Доенчиња од раѓање до 6 месеци

Краток опис

Почетната млечна формула Novalac IT е прилагодена за доенчиња со запек од раѓање до 6 месеци.

Предности

 • Ја омекнува столицата и го олеснува празнењето на цревата
 • Зголемената количина на лактоза делува пребиотски – добра храна за корисни цревни бактерии
 • Поголемата количина на магнезиум го зголемува моталитетот на цревата и со тоа се олеснува празнењето на цревата

Novalac IT млечната формула е прилагодена за доенчиња со запек од раѓање до 12 месеци, ако мајките не ги дојат. Novalac IT ги задоволува сите нутритивни потреби за доенчиња до 6 месеци, а за доенчиња постари од 6 месеци е дел од разновидната исхрана.

Запек или опстипација

Запекот е честа дигестивна тегоба кај доенчиња и карактеристично за него е нередовно и болно празнење на цревата кое се должи на нарушена работа на цревата. Кај доенчињата станува збор за запек кога имаат столица два пати неделно или поретко. Столицата е тврда, а празнењето на цревата е отежнато. 

Кај доенчињата со запек во исхраната се препорачува употреба на млечна формула Novalac IT.

Novalac IT е единствена млечна формула со зголемена количина на лактоза и магнезиум за полесно празнење на цревата и спречување на запек кај доенчиња.

Зголемената количина на лактоза има двојно дејство: привлекува вода во дебелото црево и на тој начин ја омекнува столицата, а истовремено има пребиотски ефект, бидејќи како храна за корисните бактерии во цревата го забрзува нивното размножување и со тоа го зголемува волуменот на столицата.

Покрај тоа Novalac IT има зголемена количина на магнезиум кој привлекува вода и со тоа ја омекнува столицата, го зголемува волуменот на столицата и влијае на перисталтиката на цревата и со тоа се овозможува често и лесно празнење на цревата.

Млечната формула Novalac ITги задоволува сите нутритивни потреби на доенчињата, бидејќи е збогатена со железо, содржи оптимална количина на масти и протеини и ги обезбедува важните аминокиселини, минерали и витамини.

Novalac IT е дел од големата група на посебно прилагодени производи за доенчиња со внимателно одбрани состојки и проверен квалитет.

Составот на млечните формули Novalac е во склад со европските стандарди за детската млечна храна, не содржи генетски модифицирани организми (ГМО), а не содржи ни глутен.

Вообичаено дозирање на млечната формула Novalac IT:

Возраст (месеци) 0-1 1-2 2-4 4-6 6-12 12-36
Број на оброци на ден 6 5 5 4 3* 2*
Број на дозерки за подготвување на еден оброк 3 4 5 7 7 8
Количина на вода (мл) 90 120 150 210 210 240

* како дел од разновидната исхрана

До врв наполнета и до раб израмнета дозерка содржи 4,3 g Novalac IT. Една дозерка се раствора во 30 ml вода. Дневната количина на храна и бројот на оброци треба да се прилагоди според возраста и потребите на доенчето. Доколку лекарот не Ве советува поинаку, следете ги препораките од табелата за дозирање.

 1. Секогаш подгответе свеж оброк.
 2. Чувајте на суво место, заштитено од светлина и топлина.
 3. Не го употребувајте после истекот на рокот на употреба втиснат на дното на лименката.
 4. После првото отворање на лименката содржината употребете ја во рок од 3 недели.
 5. После секоја употреба на лименката добро затворете ја.
 6. Не го чувајте неиспиениот оброк. Фрлете го остатокот.

Составот

Mлечни протеини, растителни масла (палмино, соино, кокосово, масло од репка), лактоза (млеко), трикалциум цитрат, дикалиум фосфат, рибино масло (ДХА), калциум хлорид, емулгатор (соја лецини), тринатриум цитрат, трикалиум цитрат, Л-тирозин, тримагнезиум цитрат, Л-фенилаланин, магнезиум хлорид, калиум хлорид, холин битартарат, Л-хистидин, витамини [натриум аскорбат (витамин Ц), ДЛ-алфа-токоферил ацетат (витамин Е), никотинамид (ниацин), калциум-Д-пантотенат, тиамин хидрохлорид, ретинил-ацетат (витамин А), пиридоксин хидрохлорид (витамин Б6), рибофлавин, фолна киселина, фитоменадион (витамин К), Д-биотин, холекалциферол (витамин Д), цијанокобаламин (витамин Б12)], натриум хлорид, железо пирофосфат, масло од габа Mortierella alpina (АРА), динатриум фосфат, таурин, калциум хидроксид, иноситол, цинк сулфат, Л-карнитин, калиум јодид, Л-триптофан, антиоксиданси [екстракти богати со токофероли, аскорбил палмитат], натриум селенит, бакар сулфат, манган сулфат.

 

Novalac IT 100 g 100 ml
Енергетска вредност  kJ 2105 274
kcal 503 65
Масти, од кои: g 25 3,3
заситени масни киселини g 11,7 1,5
линолна киселина  g 4,5 0,6
алфа линоленска киселина mg 405 53
ДХА (докозахексаенска киселина)  mg 120 16
АРА (арахидонска киселина) mg 30 4
Јагленихидрати g 58,3 7,6
од кои шеќери g 58,3 7,6
Протеини g 10,4 1,4
Сол g 0,438 0,06
Витамини
A μg 440 57
Д3 μg 12 1,6
E mg 8,7 1,1
K1 μg 60 7,8
Ц mg 60 7,8
Тиамин (Б1)  mg 0,8 0,10
Рибофлавин (Б2)  mg 1,3 0,2
Ниацин (Б3) mg 4,5 0,6
Б6 mg 0,5 0,07
Фолна киселина μg 80 10
Фолати μg-DFE 140 18
Б12  μg 1,5 0,2
Биотин μg 17 2,2
Пантотенска киселина mg 4,3 0,6
Mинерали
Натриум mg 175 23
Калиум mg 540 70
Хлориди mg 390 51
Калциум mg 344 44
Фосфор mg 185 24
Магнезиум mg 65 8,5
Железо mg 5,1 0,7
Цинк mg 3,5 0,5
Бакар mg 0,39 0,05
Манган mg 0,045 0,006
Флуорид mg <0,45 <0,06
Селен μg 26 3,4
Хром μg <45 <5,9
Молибден μg <45 <5,9
Јод μg 95 12
Холин mg 170 22
Инозитол mg 80 10,4
Таурин mg 40 5,2
Л-карнитин mg 20 2,6

*Изворот на протеини е кравјо млеко

 

Состав на млечна формула Novalac IT

Упатство за подготовка

Алергени

 • Обезмастено млеко
 • Соин лецитин
 • Лактоза
 • Протеини од сурутка

Едноставни први оброци

После 17-тата недела, односно после наполнети 4 месеци од животот, време е за воведување на нови намирници и дополнителна храна (дохрана) кај доенчињата. Воведувањето на дохрана пред оваа возраст никако не се препорачува, бидејќи системот за варење кај доенчињата не е доволно развиен за да се бори со готовата храна. Исто така важно е и тоа да не го одложуваме предолго воведувањето на дохраната. Кај сите доенчиња со дохрана треба да се почне до 26 тата недела од животот.

Прочитај повеќе
Андреја Ширца Чампа
Андреја Ширца Чампа,
дипл. инж. прех. техн.
клинички нутриционист

Хранење со шише – кога и колку?

После раѓање на детето мајките се често загрижени и се прашуваат дали нивното малечко добива доволно храна. Најдобар показател за тоа е добивањето на тежина. Ако доенчето се храни со шише, мерењето на количината испиено млеко е поедноставно за разлика од доењето.

Прочитај повеќе
Тајана Вурт
Тајана Вурт,
Стручен соработник за Novalac